Fertő tó Barátai Egyesület

Best Belt pályázati projekt


A Fertő tó Barátai Egyesület az Euronatur Alapítvány koordinálásával működő Best Belt projekt keretében sikeresen pályázott egy természetvédelmi tájékoztatási projekttel, ami reményeink szerint nagyban hozzájárul majd a Fertő tájhoz kapcsolódó céljainkhoz.

A projekt ötlet alapja egyszerű és a terület világörökségi minősítéséhez kapcsolódik (azért lett a Fertő tó világörökségi terület, mert az ember és természet szimbiózisa egy egyedülálló tájképet alakított ki): újra kell teremtenünk a korábbi szimbiózist (kölcsönösen előnyös folyamatokat) az emberi tájhasználat és a fizikai környezet között. A korábbi földhasználati gyakorlatból tanulva a jelenlegi földhasználatot a változó vízszinthez kell igazítanunk, figyelembe véve a klímaváltozás hatását.

Úgy gondoljuk, hogy a 2024 júniusában elfogadott EU Természet Helyreállítási Jogszabály, amely kötelező érvényű helyreállítási kötelezettséget jelent a tagállamok számára, egyedülálló lehetőséget biztosít a szimbiózis helyreállítására táji szinten. A projekt az alábbi elemekből áll:

1) információkat gyűjt a tó hidrológiai történetéről;
2) az összegyüjtött információkat terjeszti a helyi lakosok körében annak érdekében, hogy ezáltal befolyásolni lehessen a régió vízgazdálkodásával kapcsolatos döntéshozatali folyamatokat;
3) elősegíti a természetes és természetközeli ökoszisztémák működőképességének helyreállítását, hogy hozzájáruljon az EU biológiai sokféleséggel és éghajlattal kapcsolatos kötelezettségvállalásaihoz.

A projekt a Best Belt kiíráshoz két céllal kapcsolódik.

Természetvédelmi cél

A projekt keretében a Fertő-tó nagyszabású természetvédelmi helyreállítási jövőképét fogjuk kidolgozni, figyelembe véve a két környező régiót: Seewinkel-t (Fertőzug) és Hanságot. A jövőképet népszerűsíteni fogjuk a legfontosabb érdekeltek és döntéshozók körében. A jövőképet egy cselekvési terv kíséri majd, amely figyelembe veszi az édesvízi élőhelyek által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások teljes skáláját, és kiemeli a természet helyreállítása révén elérhető szélesebb körű társadalmi előnyöket.

Tájékoztatási (környezeti nevelési) cél

A projekt hozzájárul a Fertő-tó, mint az EU egyik kulcsfontosságú biológiai sokféleséggel rendelkező területének ismertségének növeléséhez. Projektünk növeli a helyi ismereteket a tó hidromorfológiájának történelmi változásairól. Ez segíteni fogja a földhasználati lehetőségek és az alkalmazkodási lehetőségek jobb megértését a katasztrofális vízpótlási terv elkerülése érdekében.

A Nagy-tavak és Vizes élőhelyek Szövetségében való tagságunk révén növelni fogjuk a civil szervezetek kapacitását, hogy tárgyalásokat folytassunk mind a magyar, mind az osztrák kormánnyal az Espooi Egyezmény esetünkben történő alkalmazásáról. A Best Belt pályázat keretében induló projektünk időtartama: 2025. január 1 és 2026 április 30.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.